GRACE THUNDERETTES

SHOWSQUAD

2016 COMPETITION RESULTS

MYRTLE BEACH INTERNATIONAL COMPETITION

JUNE 24, 25, 2016

DISTURBIA TRIO (DANCE /TWIRL).............................1ST PLACE

J. SCHULTZ, E. TRAILL, E. WASEK

WAKA WAKA TRIO (DANCE/TWIRL)..........................1ST PLACE

K. BUSHE, I. HEALEY, S. MURPHY

CRAZY TRAIN DUET (DANCE/TWIRL)........................3RD PLACE

N.BECKER, M. MOORE

INDIVIDUAL EVENT

BASIC STRUT

J. SCHULTZ 1ST PLACE

E. TRAILL 2ND PLACE

N. BECKER 5TH PLACE

MILITARY STRUT

J. SCHUTZ 2ND PLACE

E. TRAILL 4TH PLACE

N. BECKER 4TH PLACE

S. MURPHY 5TH PLACE

I. HEALEY 6TH PLACE

STRAIGHT LINE STRUT

N. BECKER 1ST. PLACE

K. BUHSE 2ND PLACE

M.MOORE 3RD PLACE

GRAND CHAMPION STRAIGHT LINE STRUT

N. BECKER....1ST PL. 9 YEAR OLD

S. MURPHY....2ND PL. 9 YEAR OLD

M. MOORE.....1ST. PL 11 YEAR OLD

K.BUHSE........1ST PL 12 YEAR OLD

GRAND CHAMPS ALL AROUND(INCL. ONE BATON, 2 BATON, & FREESTYLE)

E. WASEK......1ST PLACE

MARCH 6, LAKE RONKONKOMA

TEAM RESULTS

DISTURBIA DANCE/TWIRL ..............1ST PLACE

CRAZY TRAIN DANCE/TWIRL..........2ND PLACE

WAKA WAKA DANCE/TWIRL...........5TH PLACE

SENIOR TRIO (S. CUOMO, M.TRONSOR, E. WASEK)..............................................1ST PLACE

INDIVIDUAL RESULTS

NOV. BAS. STRUT           

N. BECKER    1ST          

M.CLARKE     5TH          

S. MURPHY    3RD          

G. TRINGALI 5TH           

E. TRAILL      1ST        

K. CHIRABOGA 4TH          

J. SCHULTZ    1ST         

E. COLGAN     2ND         

K. BUHSE        3RD       

I. HEALEY        1ST      

J. YANATOS    4TH         

N.YANATOS    5TH          

NOV. MIL. STRUT

S. MURPHY    1ST

N. HASSAN    1ST

J. YANATOS   4TH

N. YANATOS  5TH

I. HEALEY      3RD

G. TRINGALI  2ND 

E. TRAILL       5TH

J. SCHULTZ    1ST

K. BUHSE        2ND

I. DOMBROWSKY 2ND                

M. CLARKE      3RD

M. MOORE       4TH

BEGINNER BASIC STRUT

N. HASSAN 5TH

I. DOMBROWSKY 2ND

BEGINNER MILITARY STRUT

N. BECKER 2ND

SOLO

N. BECKER 3RD

DANCE/TWIRL SOLO

N. HASSAN 6TH     

FEBRUARY 12 - 14, ESPN CENTER, FLA

TWIRLMANIA INTERNATIONAL COMPETITION

PRIMARY DANCE/TWIRL

TOP TEN

JUNIOR DANC/TWIRL

TOP TEN

ABIGAIL I.

8TH &10TH PL.

STRUT NATALIE B.

5TH PLACE

STRUT MACKENZIE C.

10 PLACE STRUT

ELIZABETH W.

10 PLACE FREESTYLE

2015 COMPETITION RESULTS

JUNE 26, 27, MYRTLE BEACH S.C.

GRAND CHAMPS ON THE GRAND STRAND

INTERNATIONAL COMPETITION

SENSATIONS DANCE/TWIRL

1ST PLACE

DIAMONDS DANCE/TWIRL

1ST PLACE

ELIZABETH WASEK

1ST PL ALL AROUND

STEFANIA CUOMO

1ST PLACE SOLO

ISABELLA HEALEY

1ST PLACE STRUT

NATALIE BECKER

4TH PLACE STRUT

SHANNON MURPHY

5TH PLACE STRUT

MARCH 8 SMITHTOWN

BUMBLE BEES DANCE/TWIRL

2nd PLACE

DIAMONDS DANCE/TWIRL.

5th PLACE

MARCH 22

BUMBLE BEES DANCE/TWIRL

3rd PLACE  

DIAMONDS DANCE/TWIRL

5th PLACE

2012 COMPETITION RESULTS

USTA NATIONALS

FESTIVAL OF THE FUTURE

SENSATIONS FOF 4TH PLACE DANCE/TWIRL

SILVER STARS FOF 8TH PLACE DANCE/TWIRL

ELIZABETH WASEK 2ND PLACE DANCE/TWIRL SOLO

ELIZABETH WASEK 8TH PLACE SOLO

2011 COMPETITION RESULTS

APRIL 3,2011 EAST ELMHURST

BUMBLE BEES DANCE/TWIRL TEAM

2ND PLACE

BUMBLE BEES POM POM TEAM

1ST PLACE

JUNIOR DANCE/TWIRL TEAM

1ST PLACE

JUNIOR POM POM TEAM

1ST PLACE

SENSATIONS DANCE/TWIRL TEAM

1ST PLACE

STEFANIA DANCE/TWIRL SOLO

2ND PLACE

MILITARY SOLO

3RD PLACE

KRIS & LIZ DANCE/TWIRL DUET 

1ST PLACE

ELIZABETH STRAIGHT LINE TWIRL

1ST PLACE

DANCE/TWIRL SOLO

2ND PLACE

MILITARY SOLO

2ND PLACE

FEBRUARY 5, 2011 VALLEY STREAM

GRACE UNITED METHODIST CHURCH

The Grace Thunderettes won

2 gold, 1 silver and 1 bronze medal in the first

AAU Baton Twirling Competition

of the 2011 Season

Congratulations girls!!!!