GRACE THUNDERETTES - SHOWSQUAD
2016 COMPETITION RESULTS

MYRTLE BEACH INTERNATIONAL COMPETITION
JUNE 24, 25, 2016

DISTURBIA TRIO (DANCE /TWIRL).............................1ST PLACE
J. SCHULTZ, E. TRAILL, E. WASEK
WAKA WAKA TRIO (DANCE/TWIRL)..........................1ST PLACE
K. BUSHE, I. HEALEY, S. MURPHY
CRAZY TRAIN DUET (DANCE/TWIRL)........................3RD PLACE
N.BECKER, M. MOORE

INDIVIDUAL EVENT

BASIC STRUT                                                         MILITARY STRUT
J. SCHULTZ     1ST PLACE                                                     J. SCHUTZ      2ND PLACE
E. TRAILL         2ND PLACE                                                    E. TRAILL        4TH PLACE
N. BECKER      5TH PLACE                                                     N. BECKER     4TH PLACE
                                                                                                   S. MURPHY     5TH PLACE
                                                                                                   I. HEALEY       6TH PLACE
STRAIGHT LINE STRUT
N. BECKER       1ST. PLACE
K. BUHSE          2ND PLACE
M.MOORE          3RD PLACE


GRAND CHAMPION STRAIGHT LINE STRUT
N. BECKER....1ST PL.   9 YEAR OLD
S. MURPHY....2ND PL.  9 YEAR OLD
M. MOORE.....1ST. PL   11 YEAR OLD
K.BUHSE........1ST PL    12 YEAR OLD

GRAND CHAMPS ALL AROUND(INCL. ONE BATON, 2 BATON, & FREESTYLE)
E. WASEK......1ST PLACE



MARCH 6, LAKE RONKONKOMA
TEAM RESULTS

DISTURBIA DANCE/TWIRL ..............1ST PLACE
CRAZY TRAIN DANCE/TWIRL..........2ND PLACE
WAKA WAKA DANCE/TWIRL...........5TH PLACE
SENIOR TRIO (S. CUOMO, M.TRONSOR, E. WASEK)..............................................1ST PLACE

              INDIVIDUAL RESULTS
NOV. BAS. STRUT                   NOV. MIL. STRUT
N. BECKER    1ST                    S. MURPHY    1ST
M.CLARKE     5TH                    N. HASSAN    1ST
S. MURPHY    3RD                   J. YANATOS   4TH
G. TRINGALI 5TH                     N. YANATOS  5TH
E. TRAILL      1ST                     I. HEALEY      3RD
K. CHIRABOGA 4TH                G. TRINGALI  2ND 
J. SCHULTZ    1ST                   E. TRAILL       5TH
E. COLGAN     2ND                  J. SCHULTZ    1ST
K. BUHSE        3RD                  K. BUHSE        2ND
I. HEALEY        1ST                  I. DOMBROWSKY 2ND                
J. YANATOS    4TH                  M. CLARKE      3RD
N.YANATOS    5TH                  M. MOORE       4TH

BEGINNER BASIC STRUT      BEGINNER MILITARY STRUT 
N. HASSAN      5TH                  N. BECKER      2ND
I. DOMBROWSKY 2ND           

SOLO
N. BECKER       3RD

DANCE/TWIRL SOLO
N. HASSAN        6TH     



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



FEBRUARY 12 - 14, ESPN CENTER, FLA

TWIRLMANIA INTERNATIONAL COMPETITION

PRIMARY DANCE/TWIRL        TOP TEN
JUNIOR DANC/TWIRL              TOP TEN
ABIGAIL I.                                 8TH &10TH PL. STRUT NATALIE B.                  5TH PLACE STRUT MACKENZIE C.            10 PLACE STRUT ELIZABETH W.     10 PLACE FREESTYLE           


2015 COMPETITION RESULTS

JUNE 26, 27, MYRTLE BEACH S.C.

GRAND CHAMPS ON THE GRAND STRAND
INTERNATIONAL COMPETITION

SENSATIONS  DANCE/TWIRL   1ST PLACE
DIAMONDS  DANCE/TWIRL       1ST PLACE
ELIZABETH WASEK         1ST PL ALL AROUND
STEFANIA CUOMO                 1ST PLACE SOLO

ISABELLA HEALEY              1ST PLACE STRUT
NATALIE BECKER                4TH PLACE STRUT
SHANNON MURPHY             5TH PLACE STRUT





MARCH 8 SMITHTOWN
BUMBLE BEES DANCE/TWIRL    2nd PLACE DIAMONDS   DANCE/TWIRL.       5th PLACE

MARCH 22
BUMBLE BEES DANCE/TWIRL       3rd PLACE  
DIAMONDS  DANCE/TWIRL             5th PLACE   


2012 COMPETITION RESULTS

USTA NATIONALS
FESTIVAL OF THE FUTURE


SENSATIONS    FOF   4TH PLACE DANCE/TWIRL
SILVER STARS FOF   8TH PLACE DANCE/TWIRL

ELIZABETH WASEK  2ND PLACE DANCE/TWIRL SOLO
ELIZABETH WASEK  8TH PLACE SOLO


2011 COMPETITION RESULTS


APRIL 3,2011 EAST ELMHURST

BUMBLE BEES DANCE/TWIRL TEAM   2ND PLACE
BUMBLE BEES POM POM TEAM            1ST PLACE


JUNIOR DANCE/TWIRL TEAM             1ST PLACE
JUNIOR POM POM TEAM                      1ST PLACE


SENSATIONS DANCE/TWIRL TEAM    1ST PLACE


STEFANIA   DANCE/TWIRL SOLO        2ND PLACE
                     MILITARY SOLO                3RD PLACE


KRIS & LIZ  DANCE/TWIRL DUET      1ST PLACE


ELIZABETH   STRAIGHT LINE TWIRL  1ST PLACE
                      DANCE/TWIRL SOLO      2ND PLACE
                       MILITARY SOLO             2ND PLACE


FEBRUARY 5, 2011 VALLEY STREAM
GRACE UNITED METHODIST CHURCH


The Grace Thunderettes won
             2 gold, 1 silver and 1 bronze medal in the first
AAU Baton Twirling Competition
of the 2011 Season

Congratulations girls!!!!


Website Builder provided by  Vistaprint